Stalo se vám, že jste šli po jihlavském náměstí, přistoupili k vám nesmělí čtvrťáci a vysypali ze sebe: „Dobrý den, my tady děláme anketu. Mohl(a) byste nám odpovědět na otázku: Proč má, podle Vás, Jihlava ve znaku Ježka?“ Tak to jsme byli my, čtvrťáci z Demlovky!

Ten den jsme řešili záhadu ježků v Jihlavě. Začali jsme na jihlavské radnici, v nádherném gotickém sále s ježky ve vitrážích. Víme, že se ježci objevili na pečeti, minci, kodexu, básni, praporu i na kameni v klášteře. My jsme je dnes viděli na trolejbusech, cyklostezkách, pivu, hokejovém tričku, průmyslovce i na ramenou policistů.  Ale proč? Řešíme, proč je všude tolik ježků?

Z různých zdrojů vybíráme možnosti: A) „Při stavbě hradeb bylo nalezeno velké množství ježků,“ B) „V řece jsou ostré, špičaté kameny, připomínají jehličky – ježčí bodliny,“ C) „Z ježčí planety ve stříbrné raketě přiletěli dva ježci. Raketa ztroskotala v Jihlavě. Oni se tu zabydleli.“ D) spousta dalších nápadů: přemnožili se tu ježci, stříbrné kameny jsou jak ježčí bodliny, je tu ježčí ráj …

Diskutujeme, argumentujeme, hledáme nejpravděpodobnější a nejpravdivější odpověď. Ale jak se máme shodnout my, když si s tím nevědí rady ani vědecké kapacity!

Jdeme se ptát do ulic. Vás, občanů Jihlavy. Co vy si o tom myslíte? Místo vyjasnění ale slyšíme nové a originální varianty: „Bylo tu hodně myší a ježci jsou myšožrouti, tak se sem stahovali …. Je to podle piva s ježkem … šel Němec, zakopl o ježka a řekl: igel au (= Iglau = německy Jihlava).“ Zkoušíme vám nabídnout naše možnosti. Páni policisté se smějí příběhu s raketou, paní ze Slovenska se pustí do vysvětlování celé jihlavské historie a paní z Ukrajiny chce naopak o Jihlavě vědět co nejvíc od nás. Odměňuje nás meruňkami.

Tak teď sedíme opět na jihlavské radnici, trochu bezradní, záhadu jsme nevyřešili, vlastně se to ještě víc zašmodrchalo.  Ale odvážně jsme se o to pokusili a třeba jednou někdo z nás objeví nové důkazy! Rozhodně nás to nepřestalo zajímat.

4.B ZŠ Demlova, Kamila Bánovská, Alena Tkadlečková