Škola, do které stojí za to chodit

9.B – 21/22

V pracovních činnostech se v osmém ročníku – v době koronaviru  letošní deváťáci moc k práci v dílnách nedostali, seznamovali se spíše s teorií. V tomto roce si to vynahradili. Pracovali s různými materiály-keramickou hlínou, vlnou, kovem, kartonem a hlavně se dřevem. Podívejte se na některé jejich výrobky.

Na středu 11. 5. a čtvrtek 12. 5. pozval pan učitel Jiří Beneš na diskuzi do naší školy pana Jiřího Strachotu. Je to člověk, který má velké profesní zkušenosti z celého světa. Ve vědeckém centru v Cernu dokonce vedl skupinu mezinárodních vědců. K nám přijel povyprávět o elektřině. O tom, jak to funguje v rozvodné síti. Podívali jsme se nejen do našich zásuvek, ale také do elektráren po celé Evropě a vlastně po celém světě. Povídání bylo velmi zajímavé a jedna hodina nám ani na všechno nestačila.

Naše škola se účastní projektu Virtuálně v elektrárně. Jedná se o možnost navštívit virtuálně místa, kde se vyrábí elektřina. Většinu z nás napadne elektrárna. A to rovnou jaderná. Ty máme v České republice hned 2 – Temelín a Dukovany. Pro 8. ročníky jsme tedy vybrali virtuální návštěvu Temelína. Pro 9. ročníky jsme zvolili obnovitelné zdroje a to elektrárny solární, vodní a větrné. Celý projekt zastřešuje Skupina ČEZ. A je na něm vidět opravdu každodenní zkušenost s virtuálním světem a předáváním informací veřejnosti. Program je 45 – 60 min dlouhý a nabytý informacemi. Provázel nás komentátor a jemu byl po ruce ještě odborný průvodce se velmi dobrými znalostmi tématu elektráren.

Tento program je dostupný také pro veřejnost a určitě může být zajímavým zpestřením například karantény. Na konci prohlídky jsme prošli soutěží a výhra do pár dní žákům přišla poštou. Energetika je každodenní součástí našich životů a tak je dobré o ni přemýšlet i ze strany virtuální prohlídky elektrárny nebo právě každodenních zkušeností. Víte, kolik vás stojí jedno nabití mobilního telefonu?

Žákyně naší školy se zúčastnily v ateliérech SUPŠ Jihlava-Helenín výtvarné soutěže. Porota složená z výtvarníků působících na této škole vybírala ze 130 výtvarných děl nejzdařilejší práce. Mezi deset nejlepších autorů se dostala na 4. místě žákyně 9. ročníku Adéla Smejkalová. Porota ocenila i originalitu malby Terezy Bártů. Děvčatům děkujeme za vzornou reprezentaci naší školy.

Archiv
Statutární město Jihlava Masarykovo náměstí 97/1 58601 Jihlava 1 www.jihlava.cz