8.C – 21/22

Na závěr roku se osmáci dozvěděli ještě něco o částicích. Měli jsme tu čest znovu u nás na škole přivítat pana Jiřího Strachotu. Doporučil nám populárně zábavnou literaturu a tak máme na prázdniny dobrý tip. Dozvěděli jsme se, jak vypadají pokusy v Cernu a jak to s naším světem souvisí.

Z truhlářů se stali klempíři a kovotepci.

Někomu se podařila jihlavská brána víc, jinému zase hlavolam.

A protože se nám probudila příroda, tak jsme vyrobili hmyzímu národu domečky.

Broučci, netlačte se, na každého se dostane. V nabídce jsou byty 1+1, 2+1, 2+kk…. Brouku Pytlíku, nepředbíhej. Čmelda půjde do 3+1 a mšice se nacpou do garsonky.

Život není jen o práci, teď už se zase těšíme na prázdniny. A po prázdninách si o přestávce zahrajeme nejen na chodbě pingpong, ale také ve třídě šachy, které jsme si sami vyrobili.

Ve středu jsme se vydali do ZOO Jihlava. Užili jsme si slunečné dopoledne a shrnuli si základní skupiny zvířat probrané v hodinách přírodopisu.

Na středu 11. 5. a čtvrtek 12. 5. pozval pan učitel Jiří Beneš na diskuzi do naší školy pana Jiřího Strachotu. Je to člověk, který má velké profesní zkušenosti z celého světa. Ve vědeckém centru v Cernu dokonce vedl skupinu mezinárodních vědců. K nám přijel povyprávět o elektřině. O tom, jak to funguje v rozvodné síti. Podívali jsme se nejen do našich zásuvek, ale také do elektráren po celé Evropě a vlastně po celém světě. Povídání bylo velmi zajímavé a jedna hodina nám ani na všechno nestačila.

Jsem ráda, že předmět Dílny na škole zůstal, protože některé děti, které nebaví matematika či angličtina, vynikají naopak zde. U některých je to první setkání s pilkou či nebezpečným dlátem.

Tady nevznikají počátky Erbena, tady se rodí Leonardo da Vinci.

Karanténě neumožnila některým dětem dokončit rozdělanou práci. Bylo moc hezké, jak ti, co už měli výrobek hotový, začali dokončovat výrobek těch, kteří chyběli. Poslední hodiny byly přímo hektické. Řezalo se, vrtalo, sekalo, dlabalo, pilovalo, lepilo, zapomněli jsme dokonce i na čas a najednou bylo vše hotovo.

Tak si nakonec všichni žáci na konci pololetí odnášeli hotový výrobek.

Říká se, že řemeslo má zlaté dno a dnes to platí dvojnásob. Všichni víme, jak je těžké sehnat kvalitního truhláře, tesaře…

Ale nebojte se. Je tu mladá generace a v ní se objevují vaši pokračovatelé, malí šikulové.

Naše škola se účastní projektu Virtuálně v elektrárně. Jedná se o možnost navštívit virtuálně místa, kde se vyrábí elektřina. Většinu z nás napadne elektrárna. A to rovnou jaderná. Ty máme v České republice hned 2 – Temelín a Dukovany. Pro 8. ročníky jsme tedy vybrali virtuální návštěvu Temelína. Pro 9. ročníky jsme zvolili obnovitelné zdroje a to elektrárny solární, vodní a větrné. Celý projekt zastřešuje Skupina ČEZ. A je na něm vidět opravdu každodenní zkušenost s virtuálním světem a předáváním informací veřejnosti. Program je 45 – 60 min dlouhý a nabytý informacemi. Provázel nás komentátor a jemu byl po ruce ještě odborný průvodce se velmi dobrými znalostmi tématu elektráren.

Tento program je dostupný také pro veřejnost a určitě může být zajímavým zpestřením například karantény. Na konci prohlídky jsme prošli soutěží a výhra do pár dní žákům přišla poštou. Energetika je každodenní součástí našich životů a tak je dobré o ni přemýšlet i ze strany virtuální prohlídky elektrárny nebo právě každodenních zkušeností. Víte, kolik vás stojí jedno nabití mobilního telefonu?

V pondělí 4. 10. vyrazily všechny 8. ročníky do lesů za Helenínem sázet stromky. Na začátku akce nám bylo vysvětleno, jak správně strom zasadit, aby neuschnul. Děti byly poučené o bezpečnosti práce. Rozdělily se asi do 20 skupin po 3 a vyrazily k nalajnovaným řadám. Stromky sázely vždy podél provázku, aby je při sečení trávy lesníci neposekli. Na této lokalitě byli vysázené třešně a buky.

V půlce akce jsme dostali všichni svačinky a mohli jsme si jít k ohni opéct špekáček nebo jiné pochutiny. Děti byly rády za chvilku odpočinku. Po pauze následovalo další sázení. Některé skupinky zasázely i 100 stromků, to už je pěkný lesík.

Velmi nás těší, že bylo umožněno děti pustit k práci rukama a že zjistily, jak náročné je vysázet jen kousek lesa.