Škola, do které stojí za to chodit

8.B – 21/22

V úterý 28. 6. jsme se vydali na cyklovýlet do Luk nad Jihlavou. Celou cestu jsme jeli na kolech po cyklostezce a užívali si příjemného počasí. Kupodivu nepršelo. V 9 hodin jsme začali s vysvětlováním pravidel Týmovky v Lukách nad Jihlavou. Na samotnou hru jsme měli 3 hodiny a byla to vážně sranda. Výhrou 150 Kč jsme přispěli na chov tygrů v ZOO Jihlava. Zpět jsme se po krátkém občerstvení vrátili opět na kolech. Celý den byl fyzicky náročný, ale legraci jsme si opravdu užili.

Na závěr roku se osmáci dozvěděli ještě něco o částicích. Měli jsme tu čest znovu u nás na škole přivítat pana Jiřího Strachotu. Doporučil nám populárně zábavnou literaturu a tak máme na prázdniny dobrý tip. Dozvěděli jsme se, jak vypadají pokusy v Cernu a jak to s naším světem souvisí.

V pondělí 20. 6. jsme vyrazili na školní výlet. Žáci si sami odhlasovali, že chtějí jet na Vranov. Vlakem jsme dojeli do Šumné a odtud jsme šli na Vranovskou pláž. Kousek od ní jsme byli ubytovaní. Odpoledne nám zbyl čas i na koupání. Počasí přálo a i když ve zbytku republiky řádily bouřky, nám se vyhnuly.

V úterý 21. 6. jsme namířili směr Vranov nad Dyjí. Prošli jsme po hrázi přehrady, vysvětlili fyzikální principy fungování a pak si dali rozchod. Po obědě jsme Kozí stezkou došli až na zámek. Příjemná slečna nás provedla celou expozicí a ochotně zodpovídala naše zvídavé dotazy. Nejzajímavější byl Sál předků – obrovská chladná místnost se sochami v nadživotní velikosti. Po cestě zpět jsme hráli bojovku – Kdo dojde k chatě a nezabloudí. Zvládli to všichni. A energie zbyla i na koupání v přehradě.

Ve středu 22. 6. jsme si vyšlápli kopec do Šumné a tam už nás vlak nabral směr Jihlava.

Výlet nám dal společné zážitky a společný čas. Jsem ráda, že se většina žáků zúčastnila a s paní asistentkou Míšou Pospíšilovou se budeme těšit na další společné chvíle s našimi budoucími deváťáky.

Z truhlářů se stali klempíři a kovotepci.

Někomu se podařila jihlavská brána víc, jinému zase hlavolam.

A protože se nám probudila příroda, tak jsme vyrobili hmyzímu národu domečky.

Broučci, netlačte se, na každého se dostane. V nabídce jsou byty 1+1, 2+1, 2+kk…. Brouku Pytlíku, nepředbíhej. Čmelda půjde do 3+1 a mšice se nacpou do garsonky.

Život není jen o práci, teď už se zase těšíme na prázdniny. A po prázdninách si o přestávce zahrajeme nejen na chodbě pingpong, ale také ve třídě šachy, které jsme si sami vyrobili.

I když už se někteří osmáci cítí jako dospěláci, jsou to pořád naše děti a tak slavíme i jejich svátek! My jsme vyrazili na vesmírnou exkurzi. Stejně jako se bere měřítko mapy, vzali jsme i my měřítko naší vesmírné soustavy tak, aby se nám podařilo všechny planety rozmístit po naší procházkové cestě. Pomocí krokoměru jsme si měřili přepočítanou vzdálenost.

Na závěr jsme se zastavili u jedné ze spolužaček na pizzu – děkujeme za pozvání!

Na středu 11. 5. a čtvrtek 12. 5. pozval pan učitel Jiří Beneš na diskuzi do naší školy pana Jiřího Strachotu. Je to člověk, který má velké profesní zkušenosti z celého světa. Ve vědeckém centru v Cernu dokonce vedl skupinu mezinárodních vědců. K nám přijel povyprávět o elektřině. O tom, jak to funguje v rozvodné síti. Podívali jsme se nejen do našich zásuvek, ale také do elektráren po celé Evropě a vlastně po celém světě. Povídání bylo velmi zajímavé a jedna hodina nám ani na všechno nestačila.

Jsem ráda, že předmět Dílny na škole zůstal, protože některé děti, které nebaví matematika či angličtina, vynikají naopak zde. U některých je to první setkání s pilkou či nebezpečným dlátem.

Tady nevznikají počátky Erbena, tady se rodí Leonardo da Vinci.

Karanténě neumožnila některým dětem dokončit rozdělanou práci. Bylo moc hezké, jak ti, co už měli výrobek hotový, začali dokončovat výrobek těch, kteří chyběli. Poslední hodiny byly přímo hektické. Řezalo se, vrtalo, sekalo, dlabalo, pilovalo, lepilo, zapomněli jsme dokonce i na čas a najednou bylo vše hotovo.

Tak si nakonec všichni žáci na konci pololetí odnášeli hotový výrobek.

Říká se, že řemeslo má zlaté dno a dnes to platí dvojnásob. Všichni víme, jak je těžké sehnat kvalitního truhláře, tesaře…

Ale nebojte se. Je tu mladá generace a v ní se objevují vaši pokračovatelé, malí šikulové.

Naše škola se účastní projektu Virtuálně v elektrárně. Jedná se o možnost navštívit virtuálně místa, kde se vyrábí elektřina. Většinu z nás napadne elektrárna. A to rovnou jaderná. Ty máme v České republice hned 2 – Temelín a Dukovany. Pro 8. ročníky jsme tedy vybrali virtuální návštěvu Temelína. Pro 9. ročníky jsme zvolili obnovitelné zdroje a to elektrárny solární, vodní a větrné. Celý projekt zastřešuje Skupina ČEZ. A je na něm vidět opravdu každodenní zkušenost s virtuálním světem a předáváním informací veřejnosti. Program je 45 – 60 min dlouhý a nabytý informacemi. Provázel nás komentátor a jemu byl po ruce ještě odborný průvodce se velmi dobrými znalostmi tématu elektráren.

Tento program je dostupný také pro veřejnost a určitě může být zajímavým zpestřením například karantény. Na konci prohlídky jsme prošli soutěží a výhra do pár dní žákům přišla poštou. Energetika je každodenní součástí našich životů a tak je dobré o ni přemýšlet i ze strany virtuální prohlídky elektrárny nebo právě každodenních zkušeností. Víte, kolik vás stojí jedno nabití mobilního telefonu?

Vánoční besídku jsme v 8.B zahájili fyzikálními pokusy s hydrogelovými kuličkami. Potom už ale následovala zábava hodná vánočních témat. Venku jsme si zapálili prskavky a zazpívali, že Vánoce přicházejí. Deskové hry jsou teď na programu velmi často a jsou oblíbené. Přesto ale jsme vyhlásili také soutěž o nejdelší vánoční řetěz. Žáci na něj měli 10 minut. Museli se rychle rozhodnout, jak ho budou stavět, rozdat si úkoly a obratem je splnit. Nejdelší řetěz měřil 11 m. Na další aktivitu jsme využili Lego Duplo kostky a ve třech týmech bylo úkolem postavit cokoliv vánočního. Posuďte sami, jestli mají naši osmáci dost vánoční fantazie. Letošní rok jsme úspěšně zakončili a těšíme se v plné síle v lednu znovu.

Žákyně naší školy se zúčastnily v ateliérech SUPŠ Jihlava-Helenín výtvarné soutěže. Porota složená z výtvarníků působících na této škole vybírala ze 130 výtvarných děl nejzdařilejší práce. Mezi deset nejlepších autorů se dostala na 4. místě žákyně 9. ročníku Adéla Smejkalová. Porota ocenila i originalitu malby Terezy Bártů. Děvčatům děkujeme za vzornou reprezentaci naší školy.

Archiv
Statutární město Jihlava Masarykovo náměstí 97/1 58601 Jihlava 1 www.jihlava.cz