Škola, do které stojí za to chodit

7.A – 21/22

V hodinách fyziky se nám poštěstilo mít krásné počasí. Vyrazili jsme tedy ven objevovat dětské hřiště z pohledu výzkumného specialisty. Nutnou podmínkou bylo najít také, kde je houpačka ve stylu páky. Měnili jsme svá místa na jednotlivých ramenech tak, abychom našli rovnováhu. Kdo se zrovna na houpačku nedostal, hledal rovnováhu teoreticky.

Při laboratorních pracích v učebně fyziky jsme na toto téma navázali pravým experimentem a z dvojzvratné páky udělali jednozvratnou.

Poslední lyžařský den je úspěšně za námi. V plné síle jsme dopoledne vyrazili na závod ve slalomu. Do toho se někteří pustili s vervou. Počasí nám opět přálo a lyžovaní jsme si užívali až do posledních minut. Po večeři následovalo vyhlášení výsledků. Předali jsme diplomy, medaile a pogratulovali vítězům. Na žáky čekal ještě zmrzlinový pohár a diskotéka.

Na středeční den bylo naplánováno dopolední lyžování a odpolední odpočinkové překvapení. Navštívili jsme místní keramickou dílnu a zahráli si bowling. Žáci si překvapení užili a domů si odvezou hezký suvenýr. Zítra proběhne závod. Držte palce 😊

Jsem ráda, že předmět Dílny na škole zůstal, protože některé děti, které nebaví matematika či angličtina, vynikají naopak zde. U některých je to první setkání s pilkou či nebezpečným dlátem.

Tady nevznikají počátky Erbena, tady se rodí Leonardo da Vinci.

Karanténě neumožnila některým dětem dokončit rozdělanou práci. Bylo moc hezké, jak ti, co už měli výrobek hotový, začali dokončovat výrobek těch, kteří chyběli. Poslední hodiny byly přímo hektické. Řezalo se, vrtalo, sekalo, dlabalo, pilovalo, lepilo, zapomněli jsme dokonce i na čas a najednou bylo vše hotovo.

Tak si nakonec všichni žáci na konci pololetí odnášeli hotový výrobek.

Říká se, že řemeslo má zlaté dno a dnes to platí dvojnásob. Všichni víme, jak je těžké sehnat kvalitního truhláře, tesaře…

Ale nebojte se. Je tu mladá generace a v ní se objevují vaši pokračovatelé, malí šikulové.

Abychom si lépe představili, co znamená pro ptáky peří a jak dokonale jsou vymyšlena ptačí vejce, prozkoumali jsme je v rámci laboratorní práce. Žáci si vyzkoušeli rozpoznat peří některých druhů ptáků, zjistili, z čeho se skládá skořápka vajíčka a co se nachází pod ní, když se na ni naleje přes noc ocet. Z čeho se skládá samotné vajíčko, jaký je rozdíl mezi perem dravce a sovy nebo jak se kdysi psalo brkem a inkoustem. Hodina byla skoro málo, ale nakonec jsme všechno stihli a naučili se přitom plno nových informací. 

V prvním povánočním týdnu jsme se v hodinách fyziky stali experimentátory.

Třída 7.C dokazovala zákon setrvačnosti hned na několika pokusech. A pokud jste před Vánoci sledovali velmi oblíbený pořad, kde se tančí, mohli jste tam jeden podobný také pozorovat. Ano, bylo to stržení ubrusu ze stolu, kdy na stole setrvají všechny předměty, jen ubrus je pryč. Podobné pokusy jsme zkoušeli i my.

Třída 7.A se pokusila dokázat zákon síly. Na provázek navlékli v zadaných vzdálenostech korálky nebo matky a při spuštění pozorně poslouchali intervaly mezi cinknutím.

V předvánoční hodině fyziky jsme se stali experimentátory. Žáci si sami vyzkoušeli, jak funguje zákon setrvačnosti a kde je možné se s ním setkat. Některé pokusy pojali žáci soutěživě u jiných si vysvětlovali, jak postupovat.

Archiv
Statutární město Jihlava Masarykovo náměstí 97/1 58601 Jihlava 1 www.jihlava.cz