6.C – 21/22

Vánoce z Poniklé

Je to přesně rok, kdy byla na Reprezentativní seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO zapsána ruční výroba ozdob z foukaných skleněných perel pro vánoční stromek. Tuto technologii udržují skláři na Semilsku již od konce 19. století, dnes je však firma Rautis v Poniklé jedinou firmou na světě, která v této tradiční výrobě pokračuje.

V rámci projektu „Poznáváme naši vlast“ se s touto tradicí mohli seznámit i naši šesťáci. Každý z nich si v předvánočním čase vyrobil malou ozdobičku pro svůj rodinný stromeček. Na vlastní kůži tak okusili, co znamená křehkost perel, kolik času, trpělivosti a zručnosti je třeba, aby vzniklo něco krásného. Tak snad je tato křehká krása bude těšit řadu let a časem bude milou připomínkou jejich dětství.

Krásné Vánoce a šťastný nový rok.

V pondělí 15. 11. si všechny šesté ročníky vyzkoušeli, jak se staví matematická tělesa. Žáci za použití špejlí a plastelíny museli postavit zadaná tělesa. Sami vymysleli kolik stran daných rozměrů je potřeba si nachystat. Špejle přesně měřili pomocí pravítek a potom tělesa sestavovali dohromady. Tento úkol měl za cíl zapojit žáky v hodině matematiky také manuálně. Výsledky si můžete prohlédnout na fotkách. Žáci si své výtvory také vystavili ve třídách.

V rámci školního projektu z fondů EU „Škola pro všechny III.“ byl dnes zahájen klub robotiky a programování. Žáci 5. – 6. ročníku zapojeni do tohoto klubu se v úvodním setkání seznámili s robotky OzoBot 2.0. Ozobotka naučili chodit po čáře a měnit jeho barvu. Příště se naučí používat jednoduché ozokódy.