Škola, do které stojí za to chodit

4.B – 21/22

Stalo se vám, že jste šli po jihlavském náměstí, přistoupili k vám nesmělí čtvrťáci a vysypali ze sebe: „Dobrý den, my tady děláme anketu. Mohl(a) byste nám odpovědět na otázku: Proč má, podle Vás, Jihlava ve znaku Ježka?“ Tak to jsme byli my, čtvrťáci z Demlovky!

Ten den jsme řešili záhadu ježků v Jihlavě. Začali jsme na jihlavské radnici, v nádherném gotickém sále s ježky ve vitrážích. Víme, že se ježci objevili na pečeti, minci, kodexu, básni, praporu i na kameni v klášteře. My jsme je dnes viděli na trolejbusech, cyklostezkách, pivu, hokejovém tričku, průmyslovce i na ramenou policistů.  Ale proč? Řešíme, proč je všude tolik ježků?

Z různých zdrojů vybíráme možnosti: A) „Při stavbě hradeb bylo nalezeno velké množství ježků,“ B) „V řece jsou ostré, špičaté kameny, připomínají jehličky – ježčí bodliny,“ C) „Z ježčí planety ve stříbrné raketě přiletěli dva ježci. Raketa ztroskotala v Jihlavě. Oni se tu zabydleli.“ D) spousta dalších nápadů: přemnožili se tu ježci, stříbrné kameny jsou jak ježčí bodliny, je tu ježčí ráj …

Diskutujeme, argumentujeme, hledáme nejpravděpodobnější a nejpravdivější odpověď. Ale jak se máme shodnout my, když si s tím nevědí rady ani vědecké kapacity!

Jdeme se ptát do ulic. Vás, občanů Jihlavy. Co vy si o tom myslíte? Místo vyjasnění ale slyšíme nové a originální varianty: „Bylo tu hodně myší a ježci jsou myšožrouti, tak se sem stahovali …. Je to podle piva s ježkem … šel Němec, zakopl o ježka a řekl: igel au (= Iglau = německy Jihlava).“ Zkoušíme vám nabídnout naše možnosti. Páni policisté se smějí příběhu s raketou, paní ze Slovenska se pustí do vysvětlování celé jihlavské historie a paní z Ukrajiny chce naopak o Jihlavě vědět co nejvíc od nás. Odměňuje nás meruňkami.

Tak teď sedíme opět na jihlavské radnici, trochu bezradní, záhadu jsme nevyřešili, vlastně se to ještě víc zašmodrchalo.  Ale odvážně jsme se o to pokusili a třeba jednou někdo z nás objeví nové důkazy! Rozhodně nás to nepřestalo zajímat.

4.B ZŠ Demlova, Kamila Bánovská, Alena Tkadlečková

Poznat nové kamarády, udělat si piknik na kouzelném ( pro většinu dětí dosud nepoznaném místě), dát si zmrzlinu, objevit památník Sametové revoluce a vyblbnout se u dětského hřiště…to vše se dá stihnout za jedno dopoledne.

Dnes se sešli všichni čtvrťáci v divadle naší školy u povídání o knížce Pohádky pro malé kutily, jejímž autorem je náš spolužák Jindra Hederer a jeho babička Ilona Dobrovodská.
Povídali jsme si o tom, jak tato knížka vznikla a oba nám z ní četli veselé ukázky. Mimo jiné jsme se dozvěděli o tom, co obnáší takovou knížku vydat.
Žáci, budoucí slavní spisovatelé, si pak sami zkusili napsat krátké příběhy. Některé to jistě inspirovalo a my tímto Jindrovi i babičce děkujeme za moc milé povídání.
i

Dnes proběhlo školní kolo recitační soutěže. V kategorii 2. a 3. tříd se na 1.místě umístila Eliška Babková ze 3.A, na 2.místě Kateřina Přikrylová ze 2.A a na 3.místě Maxmilián Wollmann ze 2.B. V kategorii 4. a 5. tříd se na 1.místě umístil Filip Běhan z 5.C, na 2.místě Julie Procházková ze 4.B a na 3.místě Marie Přikrylová ze 4.A.

Ve 4. ročnících pracujeme s Ozoboty. Copak to je? Ozobot je malý robot, který simuluje praktické využití robotů. Žáci se ho učí programovat pomocí čar, které nakreslí. Záleží na tloušťce i barvě. Ozoboti umí poslouchat barevné kódy, náhodně se mohou rozhodovat na křižovatkách a ještě spoustu dalších věcí. Ty budeme postupně s dětmi objevovat.

Díky Ozobotům naplňujeme osnovy nové informatiky už v letošním roce a to nejen ve 4. ročnících.

Žily byly v jednom velkém moravském městě děti, které chodily stejně jako my do 4. B. A co víc,  stejně jako nás jich bylo přesně 21.

Co ale mají trochu jinak je, že od 1. třídy píší vázaným písmem. Přesto, že my píšeme naopak písmem Comenia Script, stali se z nás kamarádi. Trénujeme čtení různých druhů písma a dokazujeme, že nám to nedělá žádné potíže. Naše jihlavská 4.B s radostí tuto výzvu přijala a mezi dětmi si každý našel svého dopisového kamaráda.

Dnes jsme se vydali v rámci vzdělávání o udržitelném životním prostředí do ČOV nedaleko naší školy. Na vlastní oči jsme se přesvědčili, co všechno se během procesu usazování musí odebrat z odpadní vody. Byli jsme nemile překvapeni, co všechno se ve splaškách objevuje, i když by nemělo. Věděli jste například, že olej se nesmí v žádném případě vylévat do odpadu? Jeho sběr z vršku hladiny je zbytečně složitý proces. Myslete tedy na to, až budete letos smažit kapra, že olej patří do sběrného dvora! 🙂
Děkujeme panu Tomášovi Brabencovi za velmi poutavou přednášku a panu Göthovi za zprostředkování exurze.

Základní škola je důležitá součást našeho života. Učíme se tam nejen číst, psát a počítat. Především je to místo, kde získáváme zkušenosti ve vztahu k lidem. Prožíváme první starosti, zodpovědnost, také první lásky a velká přátelství. Dnešní generace školáků je mimo vše zmíněné obtěžkána nepříjemnou situací kvůli výskytu zákeřné nemoci.

Úkolem učitelů se tedy navíc stalo zvládat složité psychické napětí našich svěřenců, kteří často končí v karanténě.

Chceme jim ukázat, že i v těch nejtěžších dobách se stane vítězem ten, kdo se nevzdá a nehledá výmluvy, nýbrž hledá způsoby!

Po vzoru ostatních tříd jsme proto také najeli ve 4. B na systém hybridní výuky. Žáci se k nám mohou připojit do třídy kdykoliv během dne, včetně přestávek, aby si mohli s kamarády i popovídat. Děti této možnosti hojně a rády využívají a aktivně se zapojují do výuky.

My si z této covidové epizody chceme odnést, že společně jsme silní a zvládneme cokoliv.

Dávno jsou ty časy, kdy jsme do ZOO chodili jen obdivovat místní i exotická zvířata. Jihlavská ZOO nabízí dětem i spoustu možností v cestě za vzděláním. V pátek 5. 11. jsme se proto se 4. B vypravili zkoumat vše, co souvisí s vodou, protože učivo našeho ročníku toto téma řeší jak z hlediska neživé přírody, tak z hlediska ekosystémů rybník a řeka. Naučili jsme se toho spoustu o koloběhu vody na zemi a také o tom, kolik vody jako populace spotřebujeme, což souviselo s tolik potřebnou osvětou o ekologickém a udržitelném způsobu života. Velkou část naší výpravy jsme věnovali získávání informací o vodních živočiších v ČR i po celém světě. Děkujeme za tyto programy a za způsob jejich vedení, jsou opravdu profesionální a zábavné.

28. října 1918 bylo Československo prohlášeno samostatným státem a my si dodnes tuto významnou událost připomínáme státním svátkem. Mnozí čtvrťáci se letos poprvé ve škole dozvídají o osudech a historii naší země, a tak oslavy vzniku ČSR neodmyslitelně patřily i do našich lavic. Společně s paní učitelkou Bánovskou a Navrátilovou tak žáci vytvořili projekt, který měl shrnout jejich pohled na naši zem. Co myslíte, jak se jim to podařilo?

Archiv
Statutární město Jihlava Masarykovo náměstí 97/1 58601 Jihlava 1 www.jihlava.cz