Škola, do které stojí za to chodit

Třída 9.A

Včera jsme absolvovali program zaměřený na plány do budoucna. Navázali jsme tak na exkurze na úřad práce a na Střední školu stavební v Jihlavě, které nám měly v rozhodování pomoci. Někdo už má poměrně jasnou představu o tom, čeho chce v životě dosáhnout. Ostatní mají naštěstí ještě pár měsíců na rozmyšlenou. Ale čas se rychle krátí…

Ze čtvrtka na pátek naše škola žila noční životem… Prvňáčci a deváťáci zde přenocovali, ale ještě předtím si všichni užili spoustu zábavy, podvečer plný her a úkolů. Každý „obr“ k sobě dostal několik „skřítků“, kterým se zodpovědně věnoval a pomáhal jim třeba s chystáním pelíšků. Na zahradě si společně zadováděli a když už jim kručelo v bříšku, opekli si buřtíky. Před noční stezkou si zahráli oblíbenou „židličkovanou“ a pak se s mírným strachem vydali na noční prohlídku školy. Stezka byla strašidelná, ale když se děti podepisovaly na pekelnou listinu, měly už úsměv od ucha k uchu. Na dobrou noc jsme si přečetli příhodnou knihu: Pekelná třída. Všichni jsme si to užili, budeme rádi vzpomínat.

Ráda bych poděkovala všem učitelům, kteří se podíleli na organizaci. V neposlední řadě patří velký dík právě deváťákům, kteří se tak obětavě, leckdy s nasazením vlastního těla, věnovali prvňáčkům. Děkujeme také rodičům, kteří nás vybavili bábovkami, buchtami, sušenkami, tousty, různými dobrotami a také v pátek ráno čerstvými palačinkami 🙂 Všechno bylo moc dobré a hned se po tom zaprášilo.

Všechny fotografie jsou ke stažení u paní učitelky M. Hamáčkové.

27.2. se na naší škole uskutečnilo školní kolo recitační soutěže určené žákům druhého stupně. Těší nás, že se v řadách především mladších žáků objevilo tolik zájemců o poezii i recitaci. V divadelním  sále zazněly krásné básně našich klasiků, ale i moderní tvorba současných básníků. Samotnou soutěž pak doplnil doprovodný program, který si připravili sami žáci – tanec, zpěv, básně, které se do soutěže nevešly.

III. kategorie (6. a 7. ročníky)

1.místo Silvie Šrámková (6.A)

2.místo Michaela  Marešová (6.A)

3.místo Tereza Nerudová (7.A)

IV.kategorie (8. a 9. ročníky)

1.místo Vendula Křivánková (8.A)

2.místo Zuzana Bouchnerová (9.A)

3.místo neuděleno

Všem zúčastněným děkujeme, vítězům blahopřejeme a žákům potupujícím do okresního kola držíme palce.  

Dnes do naší školy přijeli zástupci Armády České republiky. Získali jsme mnoho zajímavých informací o fungování armády, zahraničních misích a vzniku československých legií. Mohli jsme si vyzkoušet různé pomůcky používané vojenskými zdravotníky a dozvěděli jsme se o nebezpečí chemických útoků.

Družstvo 1          Družstvo 2        Družstvo 3         Družstvo 4
Živnůstka            Vašíček                  Orel                       Reidl
Černý                     Kainc                    Volf                          Fejt
Smrčková          Špejtková          Bruknerová L.      Fexová
Klika                        Pelán                   Zelený                  Marčík
 
Družstvo 5       Družstvo 6       Družstvo 7        Družstvo 8
Hlavatý               Kozel                 Bednárik          Petrlíková
Dočekal             Matuška              Pavlinec             Cetl
Vlčková         Bruknerová T.    Hvězdová        Literová
Novák               Pokorný             Albrecht              Rázl

Pořadí: 1.místo – družstvo č.5

               2.místo – družstvo č.3

               3.místo – družstvo č.8

IMG_1114

Naši žáci osmé a deváté třídy se zapojili do projektu Střední průmyslové školy stavební ve spolupráci s Vysočina Education. Soutěž probíhala od října – žáci tvořili modely staveb na téma: Bydlení na zemi, pod zemí, nad zemí… aneb kde všude lidé mohou žít. Tvorbu našich žáků zastupovalo 6 prostorových děl. Žáci je prezentovali v sobotu 23. 11. na Dnu otevřených dveří na Střední průmyslové škole v Havlíčkově Brodě. Komise složená ze stavebních odborníků posoudila nápad a technické zpracování výrobků ze základních škol v kraji a odměnila soutěžící věcnými cenami.

1.místo získala Radka Konečná a Jan Zelený

2.místo opět Radka Konečná a Jan Zelený

Oba soutěžící vytvořili 2 modely staveb a obě stavby se umístily na čelních místech.

Zvláštní cenu poroty dostala stavba Pavla Černého a Patrika Kaince rovněž z 9.A a opravdový obdiv za náročné zpracování a zvláštní cenu poroty získala čtveřice děvčat z 8.A – Lada Bruknerová, Marcela Smrčková, Vendula Křivánková a Kristýna Šindlerová.

Tento týden se uskutečnila soutěž starších žáků a žákyň ve florbalu. Holky vybojovaly druhé místo v okresním kole. Ve finále podlehly ZŠ Nad Plovárnou 1:2.

 

Klukům se nepodařilo napodobit úspěch holek a skončily na devátém až dvanáctém místě.

 

Ve středu 23.10.2013 jsme se zúčastnili pingpongového turnaje. Dosáhli jsme překvapivého úspěchu. Starší žáci (Bednárik, Volf, Dostál, Urban)obsadili 3. místo z 15. družstev.  Starší žákyně (Fexová, Petrlíková) 2. místo z 15. družstev.

V pátek 18.října jsme my „všímálci“ a všichni ostatní milovníci knížek navštívili knižní veletrh v Havlíčkově Brodě, který je považován za největší a nejúspěšnější akci svého druhu v České republice. I přes malý prostor a velkou návštěvnost jsme si vše pozorně prohlédli, a dokonce získali několik autogramů. Největší boj se strhl o autogram bývalého prezidenta Václava Klause, který však ochotně vyhověl každému zájemci. Podobně vstřícný byl i Jří Žáček (autor řady sbírek básní pro děti), který se s námi i ochotně vyfotografoval. Poté jsme navštívili autorské čtení spisovatelky Petry Dvořákové, která na veletrhu představovala svoji novou knihu Julie mezi slovy. Další osobností, kterou jsme měli šanci poznat, byla japonská ilustrátorka Iku Dekune, která nově ilustrovala řadu klasických, avšak věčných příběhů, jako je třeba kniha Říkali mi Leni. Veletrh byl pro nás příjemným zážitkem a obrovskou novou zkušeností.

Minulý týden jsme navštívili město Terezín. Po úvodní přednášce jsme absolvovali prohlídku Muzea ghetta, krematoria, Židovského hřbitova a Magdeburských kasáren. Na závěr programu nás čekala Malá pevnost v Terezíně sloužící v té době jako vězení. Na vlastní kůži jsme si mohli vyzkoušet roli zavřených lidí. Exkurze nám pomohla přiblížit každodenní život a utrpení obyvatel bývalého ghetta. Uvědomili jsme si tak nebezpečí rasismu a extrémismu, které hrozí i v současnosti.

 

V dnešním Vrakbaru jsme pracovali na téma naší volby povolání. Formou různých aktivit jsme se navzájem informovali o svých plánech v budoucím životě. Jak a co musíme udělat, abychom si je splnily. Zamýšleli jsme se také, zda jsou to plány reálné. Jen informačně jsme si některé profese pojmenovali – např. právník, stevard, geodet, voják, zedník, veterinář, návrhář, číšník, kuchař a další.

Dne 26.9.2013 jsme navštívili jihlavskou „stavebku“. Prohlédli jsme si její vybavení  a její zázemí. Potom nás rozdělili do dvou pracovních skupin. Jedna skupina odjela do dílen v Heleníně, kde pod vedením učitelů zkoušela z různých materiálů něco vyrobit. Druhá zůstala ve škole  a tvořila návrhy domů. Exkurze v nás zanechala hodně zážitků, seznámila nás s obory, o kterých jsme něco věděli jen povrchně. Některým z nás  možná pomohla i ve volbě „Kam po ZŠ“.

Včera jsme se zúčastnili natáčení televizní soutěže Bludiště, které probíhalo v Ostravě. I díky mohutné divácké podpoře (ze strany žáků 8. a 9.A) se „Jihlavští Ježci“ po celou dobu drželi v těsném kontaktu se soupeřem. V poslední disciplíně nám ale nepřálo štěstí a skončili jsme druzí. Naše družstvo však podalo výkon, za který se rozhodně nemusí stydět.

Dne 11.září jsme navštívili Úřad práce v Jihlavě, kde jsme dostali cenné rady do našeho dalšího studia. Mohli jsme si zde prohlédnout a přečíst různé brožury o středních školách. Do budoucna nám to snad pomůže. Můžeme  se sem přijít na cokoliv zeptat i se svými rodiči.

IMG_0048
Archiv
Statutární město Jihlava Masarykovo náměstí 97/1 58601 Jihlava 1 www.jihlava.cz
baner-bily