Škola, do které stojí za to chodit

Třída 8.A

Tento týden jsme navštívili přednášku, která se věnovala pronásledování židovského obyvatelstva během 2. světové války. Poslechli jsme si zajímavé a často velice smutné příběhy lidí, kteří v mládí ztratili vše, kromě chuti k životu.

Po zdánlivě nekonečném přestupování z vlaku do vlaku jsme se dostali do letního kempu ve Smrčné u Sázavy. Po obědě a vybalení věcí jsme se vydali na Stvořidla, kde jsme si koupili drobné občerstvení. Vzhledem k vysokým teplotám šlo hlavně o pití a nanuky. Ve volném čase jsme hráli batketbal, nohejbal i volejbal (ke kterému se přidali i oba učitelé). Další den jsme se vydali pěšky do Ledče, kde jsme si mohli doplnit zásoby proviantu. Zpátky jsme naštěstí jeli vlakem. Večer nás ještě čekal táborák. Pak už nastal den odjezdu a balení. Přesto, že jsme si tento výlet skvěle užili, všichni se už těšili domů na splachovací záchody. 🙂

Včera nás navštívili pracovníci zdravotní záchranné služby. Dozvěděli jsme se spoustu zajímavých (a hlavně užitečných) informací o fungování záchranného systému, poskytování první pomoci a o vybavení, které mají záchranáři k dispozici.

 

27.2. se na naší škole uskutečnilo školní kolo recitační soutěže určené žákům druhého stupně. Těší nás, že se v řadách především mladších žáků objevilo tolik zájemců o poezii i recitaci. V divadelním  sále zazněly krásné básně našich klasiků, ale i moderní tvorba současných básníků. Samotnou soutěž pak doplnil doprovodný program, který si připravili sami žáci – tanec, zpěv, básně, které se do soutěže nevešly.

III. kategorie (6. a 7. ročníky)

1.místo Silvie Šrámková (6.A)

2.místo Michaela  Marešová (6.A)

3.místo Tereza Nerudová (7.A)

IV.kategorie (8. a 9. ročníky)

1.místo Vendula Křivánková (8.A)

2.místo Zuzana Bouchnerová (9.A)

3.místo neuděleno

Všem zúčastněným děkujeme, vítězům blahopřejeme a žákům potupujícím do okresního kola držíme palce.  

Dnes jsme ve Vrakbaru probírali téma „Rodina a já“. Jednou z aktivit bylo zahrání scénky na různé problémové situace v rodině. Následovala diskuze, během které jsme nacházeli vhodná řešení daných problémů. Teď už jen uplatnit získané poznatky ve vlastním životě…

Dnes do naší školy přijeli zástupci Armády České republiky. Získali jsme mnoho zajímavých informací o fungování armády, zahraničních misích a vzniku československých legií. Mohli jsme si vyzkoušet různé pomůcky používané vojenskými zdravotníky a dozvěděli jsme se o nebezpečí chemických útoků.

V pondělí jsme se zašli podívat do Městské knihovny v Jihlavě. Zde nás seznámili s fungováním jednotlivých oddělení a s historií budovy. Mohli jsme si na vlastní kůži vyzkoušet čtení s různými očními vadami (pomocí speciálních brýlí). Také jsme se dozvěděli o knižních novinkách a procvičili svou paměť.

Družstvo 1          Družstvo 2        Družstvo 3         Družstvo 4
Živnůstka            Vašíček                  Orel                       Reidl
Černý                     Kainc                    Volf                          Fejt
Smrčková          Špejtková          Bruknerová L.      Fexová
Klika                        Pelán                   Zelený                  Marčík
 
Družstvo 5       Družstvo 6       Družstvo 7        Družstvo 8
Hlavatý               Kozel                 Bednárik          Petrlíková
Dočekal             Matuška              Pavlinec             Cetl
Vlčková         Bruknerová T.    Hvězdová        Literová
Novák               Pokorný             Albrecht              Rázl

Pořadí: 1.místo – družstvo č.5

               2.místo – družstvo č.3

               3.místo – družstvo č.8

IMG_1114

Tentokrát byl program Vrakbaru ve školním divadle. Letos jsme probírali drogy. Dozvěděli jsme se nějaké nové informace ohledně drog pomocí různých her a aktivit. Celý program byl poučný, zajímavý i zábavný.

Naši žáci osmé a deváté třídy se zapojili do projektu Střední průmyslové školy stavební ve spolupráci s Vysočina Education. Soutěž probíhala od října – žáci tvořili modely staveb na téma: Bydlení na zemi, pod zemí, nad zemí… aneb kde všude lidé mohou žít. Tvorbu našich žáků zastupovalo 6 prostorových děl. Žáci je prezentovali v sobotu 23. 11. na Dnu otevřených dveří na Střední průmyslové škole v Havlíčkově Brodě. Komise složená ze stavebních odborníků posoudila nápad a technické zpracování výrobků ze základních škol v kraji a odměnila soutěžící věcnými cenami.

1.místo získala Radka Konečná a Jan Zelený

2.místo opět Radka Konečná a Jan Zelený

Oba soutěžící vytvořili 2 modely staveb a obě stavby se umístily na čelních místech.

Zvláštní cenu poroty dostala stavba Pavla Černého a Patrika Kaince rovněž z 9.A a opravdový obdiv za náročné zpracování a zvláštní cenu poroty získala čtveřice děvčat z 8.A – Lada Bruknerová, Marcela Smrčková, Vendula Křivánková a Kristýna Šindlerová.

Tento týden se uskutečnila soutěž starších žáků a žákyň ve florbalu. Holky vybojovaly druhé místo v okresním kole. Ve finále podlehly ZŠ Nad Plovárnou 1:2.

 

Klukům se nepodařilo napodobit úspěch holek a skončily na devátém až dvanáctém místě.

 

Ve středu 23.10.2013 jsme se zúčastnili pingpongového turnaje. Dosáhli jsme překvapivého úspěchu. Starší žáci (Bednárik, Volf, Dostál, Urban)obsadili 3. místo z 15. družstev.  Starší žákyně (Fexová, Petrlíková) 2. místo z 15. družstev.

V pátek 18.října jsme my „všímálci“ a všichni ostatní milovníci knížek navštívili knižní veletrh v Havlíčkově Brodě, který je považován za největší a nejúspěšnější akci svého druhu v České republice. I přes malý prostor a velkou návštěvnost jsme si vše pozorně prohlédli, a dokonce získali několik autogramů. Největší boj se strhl o autogram bývalého prezidenta Václava Klause, který však ochotně vyhověl každému zájemci. Podobně vstřícný byl i Jří Žáček (autor řady sbírek básní pro děti), který se s námi i ochotně vyfotografoval. Poté jsme navštívili autorské čtení spisovatelky Petry Dvořákové, která na veletrhu představovala svoji novou knihu Julie mezi slovy. Další osobností, kterou jsme měli šanci poznat, byla japonská ilustrátorka Iku Dekune, která nově ilustrovala řadu klasických, avšak věčných příběhů, jako je třeba kniha Říkali mi Leni. Veletrh byl pro nás příjemným zážitkem a obrovskou novou zkušeností.

Minulý týden jsme navštívili město Terezín. Po úvodní přednášce jsme absolvovali prohlídku Muzea ghetta, krematoria, Židovského hřbitova a Magdeburských kasáren. Na závěr programu nás čekala Malá pevnost v Terezíně sloužící v té době jako vězení. Na vlastní kůži jsme si mohli vyzkoušet roli zavřených lidí. Exkurze nám pomohla přiblížit každodenní život a utrpení obyvatel bývalého ghetta. Uvědomili jsme si tak nebezpečí rasismu a extrémismu, které hrozí i v současnosti.

 

IMG_0048
Archiv
Statutární město Jihlava Masarykovo náměstí 97/1 58601 Jihlava 1 www.jihlava.cz
baner-bily