Škola, do které stojí za to chodit

Třída 1.A

1 2 3 5

Prázdniny se nám pomalu blíží ke konci, a tak je čas si připomenout, jak jsme trávili poslední školní dny. Navštívili jsme ZOO, kde jsme se zúčastnili velice pěkného programu o skřítku Lesníčkovi. Dozvěděli jsme se několik zajímavých informací, pohráli si, naučili se básničku a následně jsme se vydali obhlédnout zvířátka. Jihlavská ZOO je opravdu velice pěkná a my jsme tam společně prožili krásné dopoledne.

Děti, už se na Vás těším! 1. září se sejdeme opět ve škole. Mějte krásný zbytek prázdnin!

Když na loukách kvetou kopretiny, těšíme se všichni na prázdniny.

Po roce už tady budou zas, nastane nám lenošení, prázdný čas.

Na celé dva měsíce, opustíme lavice, v lese nebo u vody, užijem si přírody,

na celé dva měsíce, opustíme lavice, do školy pak s chutí vrátíme se zas!

Krásné léto přejí děti z 1. A a M. Hamáčková

Tomáškova maminka, paní Talácková, nezklamala a v rámci předčasné oslavy Tomáškových narozenin celou třídu překvapila nanuky, které si děti hned slízaly. Moc děkujeme a Tomáškovi přejeme všechno nejlepší!

Ve středu jsme absolvovali poslední plavecký výcvik a za naše snažení jsme dostali mokré vysvědčení. Každý dostal vysvědčení podle svých dovedností, ale zklamaný nebyl nikdo, protože jsme po zbytek hodiny dováděli v bazénu. Oproti tomu, jak jsme začínali a báli jsme se třeba i ponořit hlavu, jsou „skoro“ ze všech plavci 🙂 Snad se příští rok ještě zdokonalíme!

V pondělí jsme navštívili hlavní pobočku knihovny na náměstí, kde si pro nás paní knihovnice připravily program s názvem Knížka, moje kamarádka. Nejdříve jsme se seznámili s prostorem, s novými knižními tituly a členěním knih, následně jsme se přesunuli do studovny, kde už byl připravený kvíz.  Prověřili jsme si naši paměť a pozornost a zároveň dovednost spolupracovat. Vše jsme  zvládli na jedničku a někteří si odnášeli domů i zajímavé knížky na prázdninové čtení.

 

Ze čtvrtka na pátek naše škola žila noční životem… Prvňáčci a deváťáci zde přenocovali, ale ještě předtím si všichni užili spoustu zábavy, podvečer plný her a úkolů. Každý „obr“ k sobě dostal několik „skřítků“, kterým se zodpovědně věnoval a pomáhal jim třeba s chystáním pelíšků. Na zahradě si společně zadováděli a když už jim kručelo v bříšku, opekli si buřtíky. Před noční stezkou si zahráli oblíbenou „židličkovanou“ a pak se s mírným strachem vydali na noční prohlídku školy. Stezka byla strašidelná, ale když se děti podepisovaly na pekelnou listinu, měly už úsměv od ucha k uchu. Na dobrou noc jsme si přečetli příhodnou knihu: Pekelná třída. Všichni jsme si to užili, budeme rádi vzpomínat.

Ráda bych poděkovala všem učitelům, kteří se podíleli na organizaci. V neposlední řadě patří velký dík právě deváťákům, kteří se tak obětavě, leckdy s nasazením vlastního těla, věnovali prvňáčkům. Děkujeme také rodičům, kteří nás vybavili bábovkami, buchtami, sušenkami, tousty, různými dobrotami a také v pátek ráno čerstvými palačinkami 🙂 Všechno bylo moc dobré a hned se po tom zaprášilo.

Všechny fotografie jsou ke stažení u paní učitelky M. Hamáčkové.

I když to vypadá, že si stříháme metr do prázdnin, není tomu tak. My se jen zdokonalujeme! Tentokrát v měření délek a v odhadu vzdálenosti. Dostali jsme metry, s nimiž jsme „obměřili“ celou třídu a následně jsme zkusili odhadnout, jak dlouhých je 20 metrů (ten den nás bylo ve třídě jen 20). Když už jsme byli na chodbě, zahráli jsme si Škatulata a touto hrou jsme si připravili „půdu“ na příští rok, kdy se budeme učit násobilku. Počítat po dvou, třech, čtyřech, pěti… to nám jde, tak uvidíme v příštím školním roce, co nám v našich hlavinkách zůstane přes prázdniny.

Ještě před koncem školního roku jsme zašli do knihovny (pobočka Březinova), abychom vrátili knihy již přečtené a půjčili si nějaké nové na prázdniny. Musíme si přeci doplnit čtenářský deník 🙂 Tentokrát si pro nás paní knihovnice připravila pohádkovou hodinu plnou luštění, hádanek a nových knížek. Dozvěděli jsme se, že pohádku můžeme napsat o čemkoliv, třeba i o svetru. Tak proč si nezkusit vymyslet pohádku O Králíčkovi? Společnými silami jsme to zvládli a výsledek nebyl vůbec špatný.

Děkujeme paní knihovnici za čas, který nám v tomto roce věnovala, a budeme se těšit opět po prázdninách.

 

V poslední hodině kroužku angličtiny pro 1. ročník jsme si zopakovali zvířátka. Nebyla to jen tak obyčejná zvířátka… Nebo už jste někdy viděli zvíře s hlavou lva, tělem zebry a nohama žirafy? V našem kroužku není o takové zvláštnosti nouze. Děti pak samy vymýšlely nejzajímavější zvířátko a doma si obrázky vybarvily, protože to jsme již v hodině nestihli.

V příštím roce se na Vás budu opět těšit!

Není nic nového, že jsme čtenáři a pravidelně navštěvujeme knihovnu, kde si nejen hrajeme a soutěžíme, ale především si půjčujeme knihy, které se zájmem čteme. Abychom měli na naše první přečtené knihy památku, zavedli jsme si čtenářský deník, kam si knihy pravidelně zapisujeme. Každé dítě si do něj zapíše název knihy, autora, případně ilustrátora a ve stručnosti popíše, o čem kniha vypráví a co ho na ní zaujalo. Třešničkou na dortu jsou pak krásné obrázky, které text doplňují. Deníky jsou velice povedené a je zajímavé jimi listovat. Některé děti mají přečtených knih hned několik, někdo zatím jen jednu, ale každá snaha se cení! Těším se na další prezentaci…

Poslední den naší školy v přírodě se nesl v odjezdovém duchu. Na snídani jsme ale všichni přišli s úsměvem a vy můžete ohodnotit, jak jsme samostatní. Každý si vybral na snídani to, na co měl chuť a sám si to také připravil. Po snídani měla skupinka námořníků malé překvapení. Za nevhodné chování při hledání pokladu jim byl jejich poklad sebrán. Někdo to těžce nesl, někdo vypadal, že se s tím již smířil, jiní věděli, že jsem „měkota“ a poklad jim vrátím 🙂 Rozdělování pokladu se neobešlo bez drobných neshod, ale nakonec si do pokoje odnášel každý svůj podíl a tvářil se nadmíru spokojeně. Před obědem jsme dobalili všechny věci a dopsali poslední zápis v našem lodním deníku. Dokreslili jsme obrázky a svázali jsme deník do výsledné formy. Za statečnost a šikovnost byly děti odměněny diplomem a dárečkem na památku – keramickou kotvičkou, kterou si můžou doma vymalovat. Na cestu domů jsme se vyzbrojili šátky, které jsme si den předtím namalovali a vyrazili jsme na zaslouženou odměnu – zmrzlinu. Poté nás už ale čekala cesta poslední – na vlakové nádraží. Cestou jsme ještě stihli nakrmit hladové kačeny, proběhnout se a hned, jak přijel vlak, zvesela jsme nastoupili, protože jsme věděli, že v Jihlavě už na nás čeká výprava nedočkavých rodičů. A měli jsme pravdu, rodiče netrpělivě přešlapovali na peronu a jak vlak zastavil na nástupišti, radostně nám mávali a zjišťovali, jestli jsme někoho nezapomněli v Lukách. Nezapomněli, nebojte! Každý rodičům v rychlosti řekl, jak jsme se měli, co jsme dělali, a doma děti jistě ve vyprávění pokračovaly, protože jsme toho zažili opravdu hodně.

Děkuji všem rodičům za pomoc s odvozem zavazadel, napečené buchty, dárečky pro děti a zvláště paní Vrzalové a Petě za pomoc s organizací! Příští rok se na Vás budeme opět těšit.

Přinášíme čerstvé novinky z našeho putování… Dnešní den byl plný očekávání. Během dopoledne jsme navštívili textilní firmu, kde jsme obdivovali množství nití a výrobky, které jsou z nich vyrobeny. Všechno jsme si osahali a co nás zajímalo, na to jsme se zeptali. Samozřejmě jsme si zasportovali a zasoutěžili. Po poledním klidu jsme si rozdali šátky, které jsme si pokreslili dle libosti. Každý kousek byl originál a dětem se výzdoba velice povedla. Chvíli jsme se věnovali i učení, ale moc to nepřeháníme 🙂 Po svačině jsme ale v jídelně našli tajný vzkaz, který nám prozrazoval, kde je ukrytý poklad. Protože jsme nevěděli, kolik pokladů je v Lukách ukryto, musely se obě skupinky – piráti i námořníci rychle vydat na cestu. Za celou dobu našeho chození jsem neviděla děti rychlejší 🙂 mapa nás dovedla na místo, ale poklad byl nalezen až po vyluštění tajné šifry. I s ní jsme si poradili a poklad byl objeven. K naší radosti byly poklady dva! Bohužel, jedna skupinka o svůj poklad přišla. Druhá, pirátská, si ho hned začala rozdělovat. Námořníci si na ten svůj musí počkat do zítra. Ale psssst 🙂 Počasí nám přeje, tak trávíme většinu času venku a hrajeme různé hry. Po večeři a dopsání našich deníků se děti dočkaly! Večírek je tady, cítíte vůni popcornu? Bum, brásk boucháme šampaňské, pochutnáváme si na dobrotách, tancujeme a dovádíme s balónky. Bylo to náročné, ale užili jsme si to! Na závěr našeho dovádění zazněl slib: příští rok pojedeme na školu v přírodě znovu! Už teď se moc těšíme, ale to předbíháme. Zítra je také den!

Dnešní den jsme zahájili rozcvičkou, počasí nám přálo, tak jsme toho museli využít. Po snídani jsme se věnovali učení, zvládli jsme napsat pětiminutovku a vypočítat několik příkladů v matematice. Pilně sepisujeme lodní deník, kam Vám vše zaznamenáváme. Dopoledne nás navštívil psovod Policie ČR a ukázal nám výcvik policejního psa. Všichni jsme byli ohromeni, co pes dokázal a jak poslouchal. Několik statečných dětí se dobrovolně „ztratilo“, aby je mohl Atos najít. Za odměnu od nás dostal piškoty a jeho kamarádi Bruno a Ajša se nechali podrbat za uchem a nejen tam. Když se pak policista zeptal, jak statečná je paní učitelka, děti naznaly, že velice… a tak se ze mě stal figurant – pachatel, kterého Bruno „zneškodnil“. I přes ochrannou bundu to nebyl příjemný pocit. I přes zpoždění za námi přijel i další policista, který si s dětmi povídal o vybavení policisty, vyzkoušeli jsme si pohodlí policejního vozu, těžkou neprůstřelnou vestu, pouta, obušek a vlastně všechno, co nám policista dal k dispozici. Rozloučili jsme se právě včas, po obědě začalo pršet, a tak jsme si chvíli odpočinuli na pokoji, někdo s knížkou, někdo s pastelkami. Hned, jak vysvitlo sluníčko, jsme vyrazili opět ven. Tentokrát nás čekalo sportovní klání v holínkách. Ty byly nepostradatelné, protože cestou z Kolničky, kde jsme měli občerstvovací zastávku (dali jsme si limču a zaskákali na trampolíně), jsme potkali několik kaluží. A nebyli bychom to my, kdybychom jimi neproběhli. Děti naznaly, že kaluže byly to nejlepší z celého dne. Tak jsem zvědavá, co si zakreslí do svého deníku. Necháme se překvapit. Však už se náš návrat blíží.  Těšíte se? My na Vás moc! 🙂

Na dnešní ráno jsem byla obzvláště zvědavá… Děti nás ale mile překvapily. Když jsem se na ně přišla podívat do pokojíků, ležely v postýlkách a četly si. Viděli jste to už někdy? 🙂 Po snídani jsme hodnotili pokoje… to byl ale frmol, pracovaly jako mravenečci. Někdo dostal na dveře kytičku nebo strašáka, čuník si bude muset počkat na další dny. Ale věřím, že se dočká… V Lukách jsme dnes navštívili místní knihovnu, paní knihovnice nám ukázala několik krásných knih, zopakovali jsme si ilustrátory a nakonec nám přečetla význam našich jmen. Některé děti byly mile překvapené. Po obědě jsme se pustili do výuky. Dětem se to moc nelíbilo, ale jsme na ŠKOLE v přírodě, tak to k tomu prostě patří. Z hlaviček se nám kouřilo, a tak jsme se šli provětrat a zchladit se zmrzlinou. Mňam, moc jsme si pochutnali! Procházkou jsme došli k domu Vlastíka, který dětem ukázal trampolínu, kde zvesela skotačily. Někdo si pohrál s kočkou, psem nebo drzou kozou a proběhl se na hřišti. V našem programu byla i návštěva pána, který je sběratelem historických aut a motorek. Trpělivě nám vše ukázal, vysvětlil a zvláště kluci byli z velorexů nadšení. Na ubytovnu jsme se vrátili právě včas, začalo pršet. Po večeři jsme psali deník, abyste měli záznam o tom, co jsme za celý týden zažili 🙂

P.S. Děkujeme maminkám za napečené buchty. Už je máme skoro všechny snězené a moc jsme si pochutnali!

Zdravíme všechny ze školy v přírodě! Jsme v Lukách nad Jihlavou a máme za sebou první den, velice náročný den 🙂 Naše první kroky, poté co jsme se rozloučili s rodiči, vedli na záchrannou službu, kde jsme si mohli vyzkoušet pomůcky záchranářů a zjistit něco o náplni jejich práce. Změřili jsme si tlak, povozili se na vozíčku, dlahou jsme si zpevnili „poraněnou“ nohu, prohlédli si sanitku a následně i vrtulník. Naši průvodci – záchranáři nás vzali i do místnosti, kde se přijímají telefony na tísňové lince. Byla to velice zajímá a poučná exkurze. Poté jsme nasedli na autobus do Luk. Na přivítanou jsme si dali točenou zmrzlinu a šli jsme se ubytovat. Po vydatném obědě jsme se vydali na procházku. Měli jsme domluvenou návštěvu včelaře, který nám ukázal medování, ulítlý roj včel a zodpověděl všechny naše dotazy. Tato návštěva byla sladká jako med, někdo si ho odnášel domů i na teplácích 🙂 Následně jsme došli do tábora Svatoslav, kde jsme hráli hry a opekli si špekáčky. Na ubytovnu jsme dorazili značně unavení, špinaví, ohněm ovonění, ale spokojení. První den se vydařil, tak jen vysprchovat, pomazlit a spát. Dobrou noc!

P.S. Po tak dlouhém výšlapu si na Vás, rodiče, děti ani nevzpomněly 🙂

Škola v přírodě se blíží! Vyrážíme už v pondělí, a tak jsme se museli s rodiči sejít, abychom vše domluvili a naplánovali. Seznámili jsme je s programem, který je velice pestrý, a doladili poslední detaily našeho odjezdu. Naše školní zahrada je velice pěkná, proto jsme ji využili k setkání rodičů a jejich dětí. Zatímco děti prozkoumávaly zákoutí zahrady, my jsme probrali vše potřebné a připravili oheň na opékání špekáčků. Domů nikdo nespěchal, tak jsme si popovídali a děti prozatím připravily rodiče na šok, který je čeká po našem návratu, v podobě špinavého oblečení 🙂 Děkuji všem rodičům za krásnou květinu, která mi udělala velikou radost a za milá slova, která mě zahřála u srdce!

O našem dobrodružství na škole v přírodě Vás budeme průběžně informovat. Snad se nad fotkami ratolestí nebude rodičům tolik stýskat 🙂 Rodiče, využijte volný čas bez dětí k odpočinku! Nebojte se, my si to společně užijeme.

S dětmi jsme v minulém týdnu navštívili malou scénu Horáckého divadla, abychom shlédli rozvernou pohádku, kterou zná každé malé dítě: O perníkové chaloupce. Pohádka s písničkami, v níž se děti dozví, co všechno se může stát, když se ztratí v lese, se nám velice líbila. Během představení jsme se smáli, až jsme se za břicho popadali. Julinka se Šímou se dokonce na malou chvíli stali součástí představení. Byl to krásný kulturní zážitek.

1 2 3 5
IMG_0048
Archiv
Statutární město Jihlava Masarykovo náměstí 97/1 58601 Jihlava 1 www.jihlava.cz
baner-bily