Škola, do které stojí za to chodit

Aktuality 2.stupeň

Aktuality z 2.stupně

V pátek 20. 5. proběhl na naší škole #NOBACKPACKDAY. Cílem celé akce bylo poukázat na to, že ne všechny děti mají možnost nosit pomůcky do školy v klasickém batohu, ale mnohdy je nosí pouze v ruce několik kilometrů. Takže i my všichni z Demlovky jsme to zkusili trošičku jinak….

S nápadem přišla 9. B, která celou akci zorganizovala 😊 Posuďte sami v galerii, jak byli naši žáci tvůrčí a s čím vším přišli do školy…

….a ještě pár foteček k Černobílému dni. Skvěle jsme si zahráli a náš den rozhodně nebyl jen „černo – bílý“…. za organizaci díky žákům 8. C, se Sára Procházkovou v čele 🙂 

V pátek 18. března 2022 proběhla soutěž Matematický klokan. Na naší škole se zúčastnili všichni žáci od 2. do 8. třídy. Ve všech kategoriích soutěžící řeší soubor testovaných úloh, kdy vybírají pouze jednu z pěti nabízených možností řešení. Úlohy jsou seřazeny ve třech skupinách podle obtížnosti. Za správnou odpověď získává soutěžící 3, 4 nebo 5 bodů, za špatnou odpověď se mu jeden bod strhává. Aby soutěžící nedosahovali záporných výsledků, dostávají na začátku tokový počet bodů, kolik je v kategorii úloh. Úlohy v soutěži jsou zaměřeny hlavně na logické myšlení.
Jestli Vás soutěž zaujala, zkuste si to také.
https://matematickyklokan.net/phocadownload/sborniky/sbornik_klokan_2021.pdf
Všem, co se soutěže účastnili, blahopřejeme.

Jsem ráda, že předmět Dílny na škole zůstal, protože některé děti, které nebaví matematika či angličtina, vynikají naopak zde. U některých je to první setkání s pilkou či nebezpečným dlátem.

Tady nevznikají počátky Erbena, tady se rodí Leonardo da Vinci.

Karanténě neumožnila některým dětem dokončit rozdělanou práci. Bylo moc hezké, jak ti, co už měli výrobek hotový, začali dokončovat výrobek těch, kteří chyběli. Poslední hodiny byly přímo hektické. Řezalo se, vrtalo, sekalo, dlabalo, pilovalo, lepilo, zapomněli jsme dokonce i na čas a najednou bylo vše hotovo.

Tak si nakonec všichni žáci na konci pololetí odnášeli hotový výrobek.

Říká se, že řemeslo má zlaté dno a dnes to platí dvojnásob. Všichni víme, jak je těžké sehnat kvalitního truhláře, tesaře…

Ale nebojte se. Je tu mladá generace a v ní se objevují vaši pokračovatelé, malí šikulové.

V pátek 25. 2. 2022 se převlečte do kostýmu a užijte si karnevalový den. Nezapomeňte si zvolit společně s třídní učitelkou/učitelem nejlepší masku vaší třídy 🙂

Naše škola se účastní projektu Virtuálně v elektrárně. Jedná se o možnost navštívit virtuálně místa, kde se vyrábí elektřina. Většinu z nás napadne elektrárna. A to rovnou jaderná. Ty máme v České republice hned 2 – Temelín a Dukovany. Pro 8. ročníky jsme tedy vybrali virtuální návštěvu Temelína. Pro 9. ročníky jsme zvolili obnovitelné zdroje a to elektrárny solární, vodní a větrné. Celý projekt zastřešuje Skupina ČEZ. A je na něm vidět opravdu každodenní zkušenost s virtuálním světem a předáváním informací veřejnosti. Program je 45 – 60 min dlouhý a nabytý informacemi. Provázel nás komentátor a jemu byl po ruce ještě odborný průvodce se velmi dobrými znalostmi tématu elektráren.

Tento program je dostupný také pro veřejnost a určitě může být zajímavým zpestřením například karantény. Na konci prohlídky jsme prošli soutěží a výhra do pár dní žákům přišla poštou. Energetika je každodenní součástí našich životů a tak je dobré o ni přemýšlet i ze strany virtuální prohlídky elektrárny nebo právě každodenních zkušeností. Víte, kolik vás stojí jedno nabití mobilního telefonu?

Ve čtvrtek 27. 1. se s žáci 7.C rozhodli hledat těžiště. K pokusům jsme využili předměty běžné denní potřeby a to velký smeták, vidličky. Zapojili jsme také integrované žáky, kteří pokusy dělali současně s námi a nečinili jim žádné potíže. Nakonec jsme se dočkali také varietního čísla v podání chlapců, kteří balancovali se smetákem na jedno prstu. Díky těžišti jsme si tedy mohli objasnit i pár cirkusových čísel.

Vánoce z Poniklé

Je to přesně rok, kdy byla na Reprezentativní seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO zapsána ruční výroba ozdob z foukaných skleněných perel pro vánoční stromek. Tuto technologii udržují skláři na Semilsku již od konce 19. století, dnes je však firma Rautis v Poniklé jedinou firmou na světě, která v této tradiční výrobě pokračuje.

V rámci projektu „Poznáváme naši vlast“ se s touto tradicí mohli seznámit i naši šesťáci. Každý z nich si v předvánočním čase vyrobil malou ozdobičku pro svůj rodinný stromeček. Na vlastní kůži tak okusili, co znamená křehkost perel, kolik času, trpělivosti a zručnosti je třeba, aby vzniklo něco krásného. Tak snad je tato křehká krása bude těšit řadu let a časem bude milou připomínkou jejich dětství.

Krásné Vánoce a šťastný nový rok.

V letošním roce se zúčastnilo 168 soutěžících. Největší počet výrobků zvládla třída 4.C, 6.A a 6.C.
Výsledky soutěže:
I. stupeň
1. místo Ema Leličová 4.C
2. místo Filip Běhan 5.C
3. místo Simona Paulíčková 1.B
II. stupeň
1. místo Vlastimil Vrzal a Vojtěch Velcl 9.A
2. místo Nicol Jozífková 7.C
3. místo Robert Blažek 8.A
4. místo Petr Kisiov 7.A
5. místo Simona Eliášová 7.B
Všem soutěžícím děkujeme za účast.

V týdnu od 15. do 19. 11. probíhal na ZŠ Demlova Bobřík informatiky pro kategorii KADET. Žáci mohli ve 12 úkolech získat 192 bodů. Za 120 bodů se stali úspěšnými řešiteli.

Soutěže se zúčastnilo 84 žáků 8. a 9. ročníků v nejvyšší možné kategorii pro základní školy KADET. Devatenáct z nich se stalo úspěšnými řešiteli.

  • Na prvním místě se umístil David Landsman z 9.B s celkovým počtem 192 bodů. David jako jediný dosáhl maximálního počtu bodů!
  • Na druhém místě se umístil Jan Bedač z 8.C s celkovým počtem 156 bodů.
  • Na třetím místě se umístila Zoe Plesingerová z 8.B s celkovým počtem 156 bodů, ale delším časem řešení.
Archiv
Statutární město Jihlava Masarykovo náměstí 97/1 58601 Jihlava 1 www.jihlava.cz