Aktuality 2.stupeň

Aktuality z 2.stupně

Vánoce z Poniklé

Je to přesně rok, kdy byla na Reprezentativní seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO zapsána ruční výroba ozdob z foukaných skleněných perel pro vánoční stromek. Tuto technologii udržují skláři na Semilsku již od konce 19. století, dnes je však firma Rautis v Poniklé jedinou firmou na světě, která v této tradiční výrobě pokračuje.

V rámci projektu „Poznáváme naši vlast“ se s touto tradicí mohli seznámit i naši šesťáci. Každý z nich si v předvánočním čase vyrobil malou ozdobičku pro svůj rodinný stromeček. Na vlastní kůži tak okusili, co znamená křehkost perel, kolik času, trpělivosti a zručnosti je třeba, aby vzniklo něco krásného. Tak snad je tato křehká krása bude těšit řadu let a časem bude milou připomínkou jejich dětství.

Krásné Vánoce a šťastný nový rok.

V letošním roce se zúčastnilo 168 soutěžících. Největší počet výrobků zvládla třída 4.C, 6.A a 6.C.
Výsledky soutěže:
I. stupeň
1. místo Ema Leličová 4.C
2. místo Filip Běhan 5.C
3. místo Simona Paulíčková 1.B
II. stupeň
1. místo Vlastimil Vrzal a Vojtěch Velcl 9.A
2. místo Nicol Jozífková 7.C
3. místo Robert Blažek 8.A
4. místo Petr Kisiov 7.A
5. místo Simona Eliášová 7.B
Všem soutěžícím děkujeme za účast.

V týdnu od 15. do 19. 11. probíhal na ZŠ Demlova Bobřík informatiky pro kategorii KADET. Žáci mohli ve 12 úkolech získat 192 bodů. Za 120 bodů se stali úspěšnými řešiteli.

Soutěže se zúčastnilo 84 žáků 8. a 9. ročníků v nejvyšší možné kategorii pro základní školy KADET. Devatenáct z nich se stalo úspěšnými řešiteli.

• Na prvním místě se umístil David Landsman z 9.B s celkovým počtem 192 bodů. David jako jediný dosáhl maximálního počtu bodů!
  • Na druhém místě se umístil Jan Bedač z 8.C s celkovým počtem 156 bodů.
  • Na třetím místě se umístila Zoe Plesingerová z 8.B s celkovým počtem 156 bodů, ale delším časem řešení.

V týdnu od 8. do 12. 11. probíhal na ZŠ Demlova Bobřík informatiky. Je to obdoba olympiády z ICT. Žáci mohli ve 12 úkolech získat 192 bodů. Za 120 bodů se stali úspěšnými řešiteli.

Soutěže se zúčastnilo 97 žáků 4. a 5. ročníků v nejnižší kategorii MINI. Deset z nich se stalo úspěšnými řešiteli.

• Na prvním místě se umístil Ondřej Juránek ze 4.B s celkovým počtem 177 bodů.
  • Na druhém místě se umístil Matyáš Báča z 5.D s celkovým počtem 156 bodů.
  • Na třetím místě se umístila Nicol Adamcová z 5.D s celkovým počtem 153 bodů.

V kategorii BENJAMIN, tedy pro 6. a 7. ročníky se soutěže zúčastnilo 125 soutěžících. Úspěšnými řešiteli se stalo 21 žáků.

• Na prvním místě se umístil Martin Fila ze 7. A s celkovým počtem 164 bodů.
  • Na druhém místě se umístil Jakub Duchan z 6. B s celkovým počtem 160 bodů.
  • A na třetím místě se umístila Adéla Kejdová z 6. B s celkovým počtem také 160 bodů, ale s delším časem než měl Jakub na místě druhém.

V pondělí 4. 10. vyrazily všechny 8. ročníky do lesů za Helenínem sázet stromky. Na začátku akce nám bylo vysvětleno, jak správně strom zasadit, aby neuschnul. Děti byly poučené o bezpečnosti práce. Rozdělily se asi do 20 skupin po 3 a vyrazily k nalajnovaným řadám. Stromky sázely vždy podél provázku, aby je při sečení trávy lesníci neposekli. Na této lokalitě byli vysázené třešně a buky.

V půlce akce jsme dostali všichni svačinky a mohli jsme si jít k ohni opéct špekáček nebo jiné pochutiny. Děti byly rády za chvilku odpočinku. Po pauze následovalo další sázení. Některé skupinky zasázely i 100 stromků, to už je pěkný lesík.

Velmi nás těší, že bylo umožněno děti pustit k práci rukama a že zjistily, jak náročné je vysázet jen kousek lesa.

Poslední rok můžeme zcela jistě označit za nepředvídatelný – život s onemocněním Covid-19 nám přinesl řadu nečekaných změn, nepříjemných opatření. Můžeme ho však chápat i jako příležitost pro nové zkušenosti. Jsem proto moc ráda, že i naši žáci tuto výzvu přijali a se zápalem se zapojili do školního kola Olympiády v českém jazyce, které bylo letos organizováno distanční formou.

Lucie Paulová (9. A) se stala vítězkou školního kola, kterého se zúčastnilo osm žáků 8. a 9. ročníku. Do okresního kola ji doprovodí Lucie Petrlíková (9. B), která obsadila 2. místo.

Všem soutěžícím děkujeme za zájem a postupujícím přejeme hodně úspěchu v dalších kolech.

Dne 20.1.2020 se uskutečnilo okresní kolo Olympiády v českém jazyce, ve kterém naši školu zastupovali žáci Anna Mynaříková a David Šenekl. V kategorii soutěžilo 42 žáků 8. a 9. tříd základních škol a příslušných ročníků gymnázií. I v takto velké konkurenci se našim žáků podařilo uspět a žákyně Anna Mynaříková získala 6.místo.